A A A

Dni Wydmin

W dniach 12-13 lipca po raz czwarty obchodziliśmy Dni Wydmin. Nagłe załamanie pogody w sobotę nie przeszkodziło nam w uroczystościach, gdyż całą imprezę przenieśliśmy do sali „górnej” GOK.

Tegoroczne Dni Wydmin miały szczególną oprawę, gdyż w tym roku obchodzimy 600 –lecie stosunków dyplomatycznych Polsko-Tureckich. Nasza gmina jest mocno związana z Adampolem, polską enklawą w Turcji. Stamtąd pochodzi sołtys Sucholasek pan Frederik Novvicki, który jest także wójtem Adampola.

Uroczystości rozpoczął Wójt Gminy Wydminy Radosław Król, który przedstawił historię powstania przyjacielskich stosunków polsko-tureckich. Następnie Frederik Novvicki opowiedział o najnowszej historii Adampola, silnych więzach łączących tą miejscowość z Polską oraz opowiedział o tradycji, zgodnie z którą wójtem Adampola zawsze jest Polak. Uroki Turcji były prezentowane na stoisku, gdzie można było posmakować tureckich specjałów, wypić prawdziwą turecką kawę, parzoną w tygielku i zapoznać się z walorami turystycznymi prezentowanymi na licznych folderach. Historię wsi Adampol prezentowała wystawa zdjęć.

Tegoroczne Dni Wydmin zbiegły się z 100-tną rocznica wybuchu I Wojny światowej. Wojenna zawierucha nie oszczędziła także Wydmin, co zostało zaprezentowane na wystawie zdjęć znajdujących się w archiwum GOK.

Z okazji Dni Wydmin odbyła się także II edycja konkursu kulinarnego „Smaki Wydmin”. Tym razem trzeba było przygotować letnią sałatkę i ciasto z owocami. Laureatami konkursu zostali: „Placówka” Wydminy oraz Frederik Novvicki.

Obchody Dni Wydmin uświetniły koncerty orkiestry dętej z Panek, mini recitale młodych talentów z Wydmin oraz koncert zespołu „Black Peppers”.

Drugi dzień obchodów Dni Wydmin odbył się już w plenerze na plaży, gdyż miał on charakter sportowo-rekreacyjny. Ten dzień uświetnił wspaniały pokaz musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy z 15 Brygady Zmechanizowanej w Giżycku. Po pokazie musztry wojskowy zespół rockowy „Czasza” dał znakomity koncert. Na boisku do siatkówki odbywał się turniej piłki siatkowej plażowej o Puchar Wójta Gminy Wydmin. Wszyscy chętni mogli sprawdzić swoja sprawność na ściance wspinaczkowej i w biegu na dmuchanych wałkach, a w konkurencjach sprawnościowych można było wygrać atrakcyjne nagrody. Przez całe popołudnie przygrywała nam orkiestra dęta z Panek.

Po kilkugodzinnych zmaganiach poznaliśmy zwycięzców turnieju siatkówki plażowej. I miejsce zdobyła drużyna „Dawidziuk Team”, czyli Katarzyna i Robert Dawidziuk, II miejsce – drużyna „Rockstar energy” – Michał Pałamasz i Mateusz Butyłow, III miejsce drużyna „Wolna Czeczenia” – Piotr Michalak i Łukasz Konopka.

Równocześnie ulicami Wydmin i okolic rozgrywał się wyścig kolarski, w trakcie którego tradycyjnie Gminny Ośrodek Kultury w Wydminach organizował mini wyścigi kolarskie dla dzieci. Pieczę nad sprawnym i bezpiecznym przeprowadzeniem wyścigów sprawował pracownik GOK i jednocześnie kolarz amator – Ryszard Lenkiewicz. Wyścig przeprowadzony został w trzech kategoriach wiekowych: „Mikrus”, „Konus” i „Cwanianiak”. Zwycięzcom gratulujemy.

Cieszy fakt, że w tegorocznych Dniach Wydmin mieszkańcy naszej gminy uczestniczą całymi rodzinami, co szczególnie było widoczne drugiego dnia. W konkurencjach sprawnościowych dominowały drużyny rodzinne. Także turyści wspaniale się z nami bawili, podkreślając ciepłą, rodzinną atmosferę naszej imprezy.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z imprezy w fotogalerii.