A A A

Dni Wydmin 2013

W dniach 29 - 30 czerwca br. po raz kolejny obchodziliśmy Dni Wydmin. Dla mieszkańców gminy Wydminy i turystów, którzy już się pojawili w naszych urokliwych miejscowościach, czekało moc atrakcji.

Organizatorami Dni Wydmin byli: Urząd Gminy Wydminy, Gminny Ośrodek Kultury w Wydminach, Sołectwo Wydminy oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka Wielkie Jeziora Mazurskie z Węgorzewa. Imprezę współfinansował Powiat Giżycko.

W sobotę 29 czerwca zaczęliśmy konkursem wędkarskim na Moście Garbatym, do którego przystąpiło 30 wędkarzy w dwóch kategoriach wiekowych. Zawodnicy stosowali różne triki wędkarskie, aby złowić jak najwięcej ryb. Największą złowioną rybą okazał się ponad dwukilogramowy leszcz. Dużą niespodzianką było zwycięstwo dziewczyny w kategorii do lat 17.  Atrakcyjne nagrody w konkursie wędkarskim ufundowało Stowarzyszenie LGR. 

Tymczasem na wyspie obóz rozbiła grupa rekonstrukcyjna „Jantar” i naszym oczom ukazało się turecko-kozackie wojsko polskie wojsko pancerne. W obozie można było podziwiać armaty i inną broń z XVII wieku, a także przedmioty codziennego użytku, jakie wojsko brało ze sobą na wojnę.. Turecki basza dumnie krążył po wyspie, wypatrując co ładniejsze białogłowy, aby porwać je w jasyr. Nawet udało się hordzie tureckiej porwać pannę młodą zdążającą do ołtarza, ale otrzymawszy sowity okup puścili dziewczę wolno. Wojacy byli bardzo przyjacielscy, organizując dla dziatwy konkursy rzuty oszczepem, strzelanie z łuku do dzika i wiele innych prób sprawnościowych. Na cześć święta Wydmin wystrzelili także salut armatni. Przypominając wydarzenia historyczne, jakie miały miejsce na naszych terenach w XVII w., gdy podczas wojny polsko-szwedzkiej pod hetmanem Gosiewskim służyły wojska tureckie, grupa „Jantar” pokazała nam walki na szable między Turkami a wojskiem polskim. Brzęk stali i huk strzałów z bandoletów niósł się po jeziorze Wydmińskim, wzbudzając zachwyt wśród widzów.

A nad wyspą unosił się zapach grillowanych pstrągów. W konkursie rodzinnego grillowania wzięło udział 12 zespołów. Mieli oni do dyspozycji pstrągi, warzywa, owoce, przyprawy i zioła, aby przyrządzić smakowitą rybę z grilla. Stosowano najróżniejsze techniki przyprawiania i grillowania, nie zabrakło także tajemnych składników, aby rybka była smaczniejsza. Komisja konkursowa miała ciężki orzech do zgryzienia, a właściwie dużo ryb do posmakowania i ocenienia. Najlepszym pstrągiem okazał się ten przyrządzony przez dwóch panów, których tajnym składnikiem okazało się masło czosnkowe, odpowiednia ilość ziół i przypraw oraz perfekcyjnie grillowanie. Wszyscy mogli posmakować pięknie udekorowanych rybek i jak podsłuchaliśmy smakoszy, to wybór komisji konkursowej spotkał się z aprobatą ogółu. Nagrody w konkursie kulinarnym ufundowało Stowarzyszenie LGR z Węgorzewa. Dzieci miały moc atrakcji w konkursach sprawnościowych, a ubytek kalorii można było uzupełnić wypiekami z EKO Piekarni Wydminy, zagryźć wyśmienitymi serami pana Tadeusza Łukaszczuka oraz posilić się gorącymi daniami z przedsiębiorstwa agroturystycznego „Placówka”.

Na wyspie gościliśmy wozy transmisyjne TVP. Reporterzy telewizji przeprowadzali wywiady i filmowali imprezę, przekazując relację na żywo. To była wspaniała promocja naszej miejscowości. Późnym popołudniem odbył się pokaz paralotniarzy nad Jeziorem Wydmińskim, któremu z wody towarzyszyli wydmińscy strażacy. Ten pełen wrażeń dzień zakończyliśmy zabawą na placu przed budynkiem GOK.

Drugi dzień – niedziela był na sportowo. Zaczęliśmy Turniejem Piłki Siatkowej Plażowej, który ze względu na pogodę odbył się w hali sportowej ZSO Wydminy. Do turnieju zgłosiło się 10 drużyn, rywalizacja była bardzo zacięta, ale z uśmiechem na ustach. Turniej wygrała drużyna turystów ze Śląska, zdobywając złote medale i Statuetkę Dyrektora GOK Wydminy. Drugie i trzecie miejsce zajęły drużyny z Wydmin. Młodzi piłkarze z LUKS Sport z Kulturą obyli wyjątkowe warsztaty ze specjalistą od żonglerki piłką nożną p. Kamilem Drzewieckim. Kunszt żonglowania piłką nożną w wykonaniu  pana Kamila mogliśmy także podziwiać podczas przerwy meczu Wydminy Mazur – Olimpia Miłki.

Dziękujemy za pomoc przy organizacji Dni Wydmin p. Jarosławowi Binikowi, zawodniczkom  UKS „Promień” Wydminy, p. Markowi Ostrowskiemu oraz wolontariuszkom, które dzielnie pomagały pracownikom GOK.