A A A

Dożynki Gminne 2014 w Wydminach.

13 września obchodziliśmy święto plonów. Dożynki Gminne rozpoczęły się dziękczynną mszą św. w kościele parafialnym w Wydminach. Przedstawiciele wiosek, dziękując za plony, przynieśli do kościoła wieńce dożynkowe, a starostowie dożynek Małgorzata Herbszt z Gawlików Wielkich i Mariusz Ostapkowicz z Talek wręczyli ks. proboszczowi Ryszardowi Grabowskiemu chleb z tegorocznych zbiorów.

Po uroczystościach w kościele barwny dożynkowy korowód, prowadzony przez kapelę „Paka” z Grajewa, przeszedł na plac przed budynek GOK, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości. Pieśnią dożynkową „Plon niesiemy, plon” powitał gości chór „Lira” z GOK Wydminy. Starostowie dożynek przekazali chleby dożynkowe Wójtowi Gminy Wydminy Radosławowi Królowi. Wójt wraz z Z-cą Wójta Marią Dolecką, ks. Ryszardem Grabowskim oraz zaproszonymi gośćmi podzielili się chlebem z licznie przybyłymi mieszkańcami naszej gminy. Następnie Wójt wręczył dyplomy i czeki upominkowe sołectwom, które przygotowały wieńce dożynkowe - Gawlikom Wielkim, Sucholaskom, Siedliskom, Szczepankom, Mazuchówce, Wydminom i Zelkom.

Na scenie rozbrzmiewała muzyka i śpiew w wykonaniu kapeli „Paka” z Grajewa i cymbalistów ze Stradun, a na placu na pięknie udekorowanych stoiskach swoje kulinarne przysmaki oferowali: studentki WUTW, Pracownia Plastyki Obrzędowej pp. Bałdygów, sołectwa Talki, Mazuchówka, Sucholaski, Zelki, Szczepanki, Wydminy, Gawliki Wielkie oraz Dom Pomocy Społecznej w Wydminach i stołówka „Placówka”. Rolnicy mogli także podziwiać maszyny rolnicze prezentowane przez firmę „FRICKE” z Mrągowa, jak również zasięgnąć porady u pracowników ODR Giżycko. Z okazji dożynek Gminny Ośrodek Kultury przeprowadził III edycję konkursu kulinarnego „Smaki Wydmin” pod hasłem „Poczęstunek gospodarza”, na który składał się chleb domowy, smalczyk oraz ogórek kiszony. W konkursie I miejsce zdobyło sołectwo Zelki, II miejsce – „Placówka”, a III miejsce przypadło Leszkowi Pałdyna z Wydmin. Tymczasem dzieci i młodzież próbowali swoich sił w ujeżdżaniu byka pod czujnym okiem pracowników firmy „Sniper”.

Niewątpliwymi gwiazdami dożynek był zespół „Gorodnieńskie Koronki” z Grodna. Zespół działa przy Szkole Sztuk Pięknych w Grodnie, a w repertuarze ma tańce narodowe, klasyczne i współczesne. Młodzi tancerze pięknie i brawurowo zatańczyli ludowe tańce białoruskie oraz kilka tańców współczesnych. Wspaniałym podarunkiem dla naszej publiczności był polonez do muzyki z filmu „Pan Tadeusz” oraz walc do muzyki z filmu „Noce i dnie”. Finałem pokazu tanecznego był dynamiczny jive.

Dożynkowe uroczystości zakończyła zabawa taneczna z duetem „Sisters” oraz zespołem „Blackband”.

Dziękujemy EKO Piekarni za przygotowanie chlebów dożynkowych oraz sponsorom nagród: Kawiarni Zagłoba, Barowi Kuba, firmie „FRICKE” Maszyny Rolnicze z Mrągowa, firmie Oriflame, księdzu Ryszardowi Grabowskiemu.