A A A

XXII Wydmiński Jarmark Twórców Ludowych

15 sierpnia już po raz XXII odbył się Wydmiński Jarmark Twórców Ludowych. O godz. 12.00 oficjalnego otwarcia Jarmarku dokonali dyr. Gminnego Ośrodka Kultury p. Ewa Kulpińska-Mejor i Wójt Gminy Wydminy Radosław Król. Występy artystyczne rozpoczął Chór Seniora z Wydmin. Kolejno na scenie prezentowały się zespoły: „Oleckie Echo”, Chór „Tęcza” z Olsztyna oraz solista Leszek Biłas, który z towarzyszeniem chóru zaśpiewał tenorem piękne pieśni operetkowe i operowe. Ludowe klimaty zaprezentowała Kapela Rodzinna Bałdygów. Nie zabrakło także pieśni i tańca naszych wschodnich sąsiadów. Zespół i młoda solistka z Kaliningradu zachwycili pięknymi rosyjskimi piosenkami, a zespół „Kalina” z Załuk porwał publiczność znakomitych wykonaniem piosenek białoruskich i rosyjskich oraz humorystycznymi scenkami. Kapela Podwórkowa „Klika” z Białej Piskiej dała koncert piosenki biesiadnej. Największy aplauz publiczności zebrał Mazurski Zespół Pieśni i Tańca z Ełku. Młodzi tancerze z towarzyszeniem kapeli brawurowo wykonali ponad godzinny program taneczny, prezentując się w trzech różnych strojach, oddających charakter poszczególnych tańców. Zachwycona publiczność nagradzała tancerzy głośnymi brawami. Występy artystyczne przeplatane były konkursami, prowadzonymi przez Józefa Bogdaszewskiego.

Tymczasem na placu przed budynkiem GOK swoje prace prezentowało ponad 60 wystawców. Na stoiskach można było zaopatrzyć się w przedmioty użytkowe i dekoracyjne wykonane z drewna, szkła, gliny, ceramiki, kamienia, bursztynu, tkanin, bibuły i wełny. Swojskie wędliny kusiły wyglądem, a przede wszystkim zapachem – nie można było się im oprzeć, dlatego te wyjątkowe smakołyki szybko znikały ze straganów, znajdując swoje miejsce w żołądkach lub torbach kupujących. Wyśmienite sery korycińskie także szybko zniknęły ze stoiska. Wędliny i sery można było skosztować ze smacznym chlebem litewskim oraz z różnymi rodzajami chleba z wydmińskiej EKO Piekarni. Nie zabrakło także słodyczy – ręcznie robionych lizaków, sękaczy, czy miodów. Turyści mogli się zaopatrzyć w pamiątki z widokami i herbem Wydmin, bowiem stoisko promocyjne oferowało kubki, koszulki i inne gadżety, a także foldery o gminie Wydminy.

Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci i młodzieży, którzy mogli „wyszaleć” się w wesołym miasteczku.  Dla maluchów była do dyspozycji dmuchaniec-zjeżdżalnia, trampolina i karuzela. Starsze dzieci i młodzież szalały na samochodzikach, a starsza młodzież okupowała karuzelę łańcuchową.

Tylko pogoda nie dostosowała się do dobrej zabawy i kilkakrotnie próbowała przeszkodzić w imprezie. Na szczęście nikt się nie przejmował krótkotrwałymi deszczami.

Jarmark zakończyliśmy zabawą z zespołem Marathon z Ełku, która trwała do godz. 2.00.

Do zobaczenia za rok na XXIII Wydmińskim Jarmarku twórców Ludowych.