A A A

XXIII Wydmiński jarmark Twórców Ludowych.

15 sierpnia już po raz dwudziesty trzeci na Wydmińskim Jarmarku Twórców Ludowych spotkali się twórcy ludowi, zespoły śpiewacze i taneczne. W samo południe uroczystego otwarcia Jarmarku dokonali dyr. Gminnego Ośrodka Kultury w Wydminach p. Ewa Kulpińska-Mejor oraz Wójt Gminy Wydminy Radosław Król.

Plac przed budynkiem GOK zapełnił się barwnymi stoiskami, na których oferowano mnóstwo wyrobów rękodzielniczych z drewna, tkanin, szkła, kamienia i metalu oraz szeroki wybór malarstwa.  Zachwycała misternie wykonana biżuteria, która oferowali twórcy przybyli z Ukrainy. Można było zaopatrzyć się w smakowite sery korycińskie, litewskie wędliny, zjeść pajdę ze smalcem, a na amatorów słodyczy czekały ręcznie robione lizaki oraz słodkie przysmaki tatarskie. Wielkie zainteresowanie wzbudzały wyroby kowalskie, a zwłaszcza miecze i tarcze.

Na scenie prezentowały się zespoły: Chór „Lira” z Wydmin, zespoły „Kalina” i „Marcinianki” z Miłek, „Narewczanki” i „Skowronki” z Narewki, „Oleckie Echo”, Cezary Nowakowski z wokalistką, a zespół Liarman zaprezentował koncert pieśni hiszpańskich.

Niezwykle dynamiczny program tańców polskich zaprezentował Mazurski Zespół Pieśni i Tańca Ełk. Barwne stroje ludowe, pełna dynamiki choreografia i wysoki kunszt taneczny artystów zachwycił widzów.

W tym roku obchodzimy 100 rocznicę wybuchu I wojny światowej, z tej to okazji gościliśmy w Wydminach grupy rekonstrukcyjne z okresu pierwszej wojny, które zaprezentowały się na Jarmarku. Przez ten czas przenieśliśmy się o 100 lat wstecz, a scenę opanowały wojska niemieckie, austriackie i rosyjskie. Część „militarną” Jarmarku zakończył koncert pieśni wojskowych w wykonaniu zespołu „Marża”.

Tymczasem na scenie pojawił się kabaret „Babeczki Podlaskie”, które swoim programem wywoływały w widzach gromki śmiech. Terapia śmiechem jest najlepszym lekarstwem na stres, a Babeczki są najlepszymi lekarzami w tej specjalności.

Jarmark zakończyliśmy zabawą, która trwała do późnych godzin nocnych.

W tym roku pogoda nie była łaskawa dla Jarmarku, przeżyliśmy ulewy, potężną burzę, a mimo to Jarmark przetrwał, a widzowie szybko wracali na plac.

Już za rok XXIV Wydmiński Jarmark Twórców Ludowych.

Na fotorelację z Jarmarku zapraszamy do fotogalerii.